TÜRK VATANDAŞLIĞI BAŞVURULARI İÇİN GAYRİMENKUL DEĞERLEME HİZMETİ

Türk Vatandaşlığı Kanunu Uygulamasına İlişkin Yönetmelik’ te yapılan 19.09.2018 tarihli değişiklik ile vatandaşlık başvurusu için gerekli olan 1.000.000 USD asgari bedelli gayrimenkul edinimi 250.000 USD’ye düşürülmüştür.  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca gayrimenkulün gerçek değerinin tespiti için SPK ve BDDK Lisanslı gayrimenkul değerleme şirketlerinden rapor talep edilmesi zorunluluğu getirilmiştir.

Gayrimenkul Değerleme Raporunun Başvuru Esnasındaki Kullanımı,

Satın alınan gayrimenkul ile ilgili değer teyidi amacıyla “SPK ve BDDK Listesinde yer alan Lisanslı Gayrimenkul Değerleme Şirketi”ne gayrimenkul değerleme raporu hazırlatılır.  Yönetmelik kapsamında 12.01.2017-18.09.2018 tarihleri arasında satın alınmış gayrimenkul /gayrimenkullerin  değerinin en az 1.000.000 TL,  19.09.2018 tarihinden sonra alınmış gayrimenkul /gayrimenkullerin  250.000 USD tutarında olması gerekmektedir.  Hazırlatılan rapor tarihi güncel tarihli olup, değer taşınmazın yapıldığı satış tarihindeki değerini belirtmesi talep edilmektedir. Hazırlatılan değerleme raporu müşteri tarafından teslim alınıp, satışın yapıldığı ilgili tapuya iletilir.  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca vatandaşlık başvuru onayı gelen kişilerin, başvuru işlemine konu edinilmiş taşınmazları üzerine ilgili Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’ne yazı yazılarak “3 yıl satışına gidilemez” şerhi tapu kayıtlarına eklenir.

Şirketimiz SPK ve BDDK ‘nın değerleme hizmeti verecek şirketler listesinde yer almaktadır. Tüm niteliklerdeki gayrimenkullerin değerlemesi için şirketimiz ile iletişime geçip fiyat teklifi alabilirsiniz.

 

Telefon: 0212 696 1122

e-mail: info@detaytd.com

 

Şirketimizi SPK Lisansı Belgesini görüntülemek için tıklayınız.

Şirketimizin BDDK Lisans Belgesini görüntülemek için tıklayınız.

Çevre Şehircilik Bakanlığının İlgili Genelgesi:

https://www.tkgm.gov.tr/sites/default/files/icerik/ekleri/turk_vatandasligi_genelge_son.pdf